REȘIȚA – În Divizia A de handbal feminin, Seria B, CSU Reșița – CSM Slatina 34-28 (16-14).

Handbalistele de la Universitatea Reșița au obținut sâmbătă, 23 ianuarie, o victorie importantă în Divizia A, Seria B, în fața unei pretendente la promovare. Elevele antrenorului Cristian Busuioc au învins clar pe CSM Slatina, cu scorul de 34-28 (16-14), și au urcat pe locul 4, la un punct în spatele ocupantei poziției a treia, SCM Pitești. Susținută în permanență de publicul care a venit la sala de sport a Liceului Teoretic „Traian Vuia“, echipa reșițeană s-a aflat încă de la începutul meciului la conducere pe tabela de marcaj. După o primă repriză echilibrată, Universitatea Reșița s-a desprins decisiv în primul sfert de oră al reprizei secunde, în minutul 45 conducea deja cu 28-20, pentru ca în minutul 48 să consemnăm diferența maximă din acest meci, de nouă goluri, scor 30-21. Au fost momente cheie, în care portarii și-au făcut datoria, iar atacul a funcționat impecabil. La echipa reșițeană a debutat și noua achiziție, portarul Bianca Dospinescu, o handbalistă care a mai evoluat la Universitatea, în perioada 2006-2011, dintre care două sezoane în Liga Națională.

CSU Reșița: Delia Roman, Alexandra Popescu, Andra Ioța, Bianca Dospinescu – Adriana Voina (11 goluri), Alexandra Dinu (7), Raluca Buia (6), Alina Cristea (5), Irina Munteanu (3), Beatrice Kovari (2), Alexandra Mihai, Andrada Stamin, Claudia Baldovin, Cătălina Dumitrescu, Gianina Iung.