REȘIȚA – CSM Reșița a pierdut și partida restantă cu FC Argeș din deplasare, scor final 3-2 pentru piteșteni. În urma acestei noi înfrângeri, rosso-nerii au ajuns pe 17 în clasamentul Ligii 2, loc retrogradabil, și vor avea parte peste două zile, în Valea Domanului, de un nou adversar redutabil, Petrolul Ploiești.

Elevii lui Leo Doană au început bine jocul și au deschis scorul încă din minutul 16, prin Marius Coman. Spre finalul primei reprize, Emanuel Dat a marcat al doilea gol al Reșiței, însă cu două minute înainte de pauză, Nini Popescu, de la FC Argeș, a redus din diferență. În partea secundă a meciului, într-un minut de joc, formația lui Ionuț Badea a înscris de două ori prin Andrei Blejdea și Grigore Turda, ultimul gol fiind un cadou făcut de Zimmermann care a scăpat mingea în fața porții. Spre final, Marius Coman a primit al doilea galben și a fost eliminat.

CSM Reşiţa: Zimmermann (cpt.) – L. Acka, Ehmann, Vasiu, Vădrariu – C. Cristea, Danci (Raph. Stănescu 62′) – Săulescu (Breşneni 53′), Poiană, Dat (Gab. Răducan 74′) – M. Coman
Rezerve neutilizate: Horvat – Vlădia, Cioablă, D. Ene. Antrenor: Leontin Doană. Eliminat: Marius Coman 73′ (cumul de cartonaşe galbene).

FC Argeş: Ducan – Dănescu (Rz. Matiş 46′), Turda, Şerbănică, Muşat – Prepeliţă (cpt.), Moihedja – Rob. Grecu (Tofan 46′), Blejdea (I. Năstăsie 81′), N. Popescu – Buhăescu.
Rezerve neutilizate: Agachi – I. Şerban, Motroc, Ct. Barbu. Antrenor: Ionuţ Badea.

Sâmbătă, 9 noiembrie, de la ora 11, pe stadionul din Valea Domanului se va disputa partida dintre CSM Reșița și Petrolul Ploiești.

Ștefan Moraru

FC Arges – CSM Resita 3-2

FC Arges – CSM Resita 3-2Etapa a 11-a – 06.11.2019Marcatori: Nini Popescu (43), Andrei Blejdea (69), Turda (70) / Marius Coman (16), Emanuel Dat (38)FC Argeş: Ducan – Dănescu (Rz. Matiş 46'), Turda, Şerbănică, Muşat – Prepeliţă (cpt.), Moihedja – Rob. Grecu (Tofan 46'), Blejdea (I. Năstăsie 81'), N. Popescu – BuhăescuRezerve neutilizate: Agachi – I. Şerban, Motroc, Ct. BarbuAntrenor: Ionuţ BadeaCSM Reşiţa: Zimmermann (cpt.) – L. Acka, Ehmann, Vasiu, Vădrariu – C. Cristea, Danci (Raph. Stănescu 62') – Săulescu (Breşneni 53'), Poiană, Dat (Gab. Răducan 74') – M. ComanRezerve neutilizate: Horvat – Vlădia, Cioablă, D. EneAntrenor: Leontin DoanăEliminat: Marius Coman 73' (cumul de cartonaşe galbene)FC Arges Fotbal Club Arges Pitesti Liga2.ro Digi Sport Andrei Blejdea CSM Reșița