CARANSEBEȘ – Patricia Țig s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Jurmala (Letonia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce a învins-o pe Anghelina Kalinina (Ucraina), în două seturi identice, 6-4, 6-4.

În primul tur, românca născută și crescută la Caransebeș (24 ani, 264 WTA), finalistă duminică la București, trecuse într-o oră și 4 minute de o adversară de 26 de ani, Ankita Raina (India) cu 6-2, 6-1. În urma victoriei din optimile de la Jurmala, Patricia Țig si-a asigurat un salt de 44 de locuri in clasamentul WTA, până pe 220. Pentru ea urmează un duel pentru semifinală, cu învingătoarea dintre Diana Marcinkevica si Anastasia Potapova.

În alt meci jucat marți, Sorana Cârstea a fost învinsă neașteptat de rusoaica Valentina Ivahnenko, în două seturi, cu 6-0, 6-4. Ivahnenko va juca în optimi cu o altă româncă, Irina Bara.