REȘIȚA – Mărșăluitorii de la CSU și CSM Reșița au cucerit 11 medalii la ultimul concurs național al anului.

Pe un traseu amenajat în jurul Arenei Naționale din București a avut loc Campionatul Național de 50 km marș masculin și 10 km marș feminin. O întrecere la care reprezentanții Reșiței au fost din nou la înălțime, cucerind nu mai puțin de 11 medalii, la individual și pe echipe, dintre care cinci de aur, trei de argint și trei de bronz. La masculin, întrecerea a fost câștigată de Alin Știrbu (CSU Reșița-CS Muscelul Câmpulung Muscel), care a trecut linia de sosire după patru ore, 19 minute și 50 de secunde, devansându-i pe olimpicii Narcis Mihăilă (campionul de anul trecut) și Marius Cocioran (deținătorul recordului României în această probă), ambii de la CSM-CSU Reșița. Aflat la prima sa cursă de 50 km marș, Ionuț Dogaru (CSM-CSU Reșița) s-a clasat pe locul 4 la seniori, timpul realizat permițându-i câștigarea titlului național la categoria Tineret. În componența Alin Știrbu, Narcis Mihăilă, Marius Cocioran, Ionuț Dogaru, echipa CSU Reșița a devenit campioană națională.

În întrecerea feminină, pe distanța de 20 km, s-au cucerit șase medalii. Astfel, olimpica Ana Rodean (CSU Reșița-CS Unirea Alba Iulia) a obținut medalia de argint. Mihaela Pușcașu (CSU Reșița-CSM Onești) s-a clasat a treia la senioare, cu un timp care i-a adus aurul la tineret. În timp ce Valentina Tincu a intrat în posesia medaliei de bronz la tineret. La echipe, CSU Reșița (în componența Mihaela Pușcașu, Valentina Tincu, Lăcrămioara Căruceriu, Loredana Cocoș) a cucerit argintul la senioare și titlul de campioană la tineret. Sportivii reșițeni sunt antrenați de Iosif Măzăran, Octavian Măzăran și Gheorghe Ardeleanu.