CARANSEBEŞ – FC Caransebeş – FCM Reşiţa 1-1 (0-0), în etapa a XXII-a a Ligii a III-a de fotbal. Sfârşitul primei reprize a aparţinut aproape în totalitate reşiţenilor, ei având mai multe ocazii de a înscrie, însă au ratat de fiecare dată şansa de a modifica tabela de marcaj.

Partea a doua a meciului nu a semănat din nici un punct de vedere cu prima. După pauză, de la vestiare a ieşit o echipă caransebeşeană mult mai motivată, care, în cele 15 minute, a realizat că are nevoie ca de aer de cele trei puncte puse în joc. Prima ocazie a părţii secunde a aparţinut totuşi oaspeţilor, în minutul 54 Staicu centrând de pe stânga, pe jos, la Beloescu, însă Cioloca a plonjat curajos la picioarele reşiţeanului.

Gugulanii au pus în pericol poarta oaspeţilor în minutul 56, când Ganea a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, dictată după un fault comis de Costescu, însă şutul său, deşi plasat, nu a avut suficientă forţă şi Haidău a reţinut. FCM Reşiţa şi-a mai trecut în cont o ocazie în minutul 63, când Breşneni a prins un şut bun din afara careului, însă mingea a trecut peste poarta apărată de Cioloca.

În minutul 65, oaspeţii au rămas în zece oameni, după ce Bogman a văzut al doilea cartonaş galben, ca urmare a unui fault comis asupra lui Ganea. În superioritate numerică şi mai motivaţi, FC Caransebeş a început să domine, stăpânind mijlocul terenului.

Pe acest fond, în minutul 75, Costescu a furat o minge la centrul terenului, a scăpat pe contraatac, fiind faultat la 25 de metri lateral-dreapta. Lovitura liberă a fost executată magistral de Staicu. Acesta, în loc să centreze, aşa cum se aştepta toată lumea, a trimis direct pe poartă, la colţul scurt, în vinclu, deschizând scorul.

Bucuria reşiţenilor a fost extrem de scurtă, fiindcă, după doar două minute, Ganea şi-a făcut singur o minge pe dreapta, la 25 de metri, şutul superb al acestuia, la colţul lung, lovind rădăcina barei şi poposind în plasa porţii lui Haidău, al cărui plonjon s-a dovedit inutil.

FC Caransebeş: Cioloca, Doman, Dodoacă, Firan, Suru, Ganea, Şandru, I. Văcărescu (min. 87, Morar), Mariţescu, Albet, Dragu; rezervă, Doran. Antrenor, Alin Paleacu.

FCM Reşiţa: Haidău, Pitaru, Radu, Costescu, Dubei, Staicu, Dutciuc, Beloescu, Vajou, Popa, Breşneni, Jorz, Filip, Uţiu, Bogman, B. Văcărescu, Varea, Fedor. Antrenor: Roco Sandu.