REȘIȚA – România a participat cu șase luptători la un turneu internațional la Minsk (Belarus), iar printre aceștia s-a aflat și sportiva Alina Vuc. Reșițeanca, la categoria de 50 de kg, a obținut medalia de argint.

Acest turneu a fost primul pentru sportiva legitimată la CSA Steaua după o accidentare care a ținut-o departe de saltea câteva luni.

Din delegația României s-a mai remarcat Albert Saritov, care a câștigat aurul în cadrul categoriei de 97 de kg. A treia medalie a României a fost obtinută de Maxim Vasilioglo (categoria 74 kg), care a adus bronzul.

Următoarea competiție la care va participa Alina Vuc va fi în luna septembrie, în perioada 14-22, când va încerca să aducă acasă o medalie de la Campionatele Mondiale din Kazahstan.