Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – Recent, în cadrul Zilelor Oraşului s-a desfăşurat cea de-a II-a ediţie a proiectului „Premierea olimpicilor“. În cadrul acestui eveniment, elevii şi profesorii care au obţinut rezultate remarcabile la Olimpiadele Naţionale Şcolare şi concursurile internaţionale au fost răsplătiţi cu diplome şi premii în bani.

Recunoaşterea valorilor din comunitate, prezentarea modelelor educaţionale şi motivarea celor care depun eforturi susţinute încă din perioada formării iniţiale sunt acţiuni pe care Primăria şi Consiliul Local al Municipiului Reşiţa le susţin şi le promovează. Prin acordarea de diplome şi resurse financiare, se doreşte recunoaşterea de către întreaga comunitate a performanţelor elevilor şi profesorilor din Reşiţa, deoarece prin rezultatele remarcabile pe care le obţin la olimpiade, tinerii noştri nu se reprezintă doar pe ei, ci sunt adevăraţi ambasadori ai Reşiţei, făcând-o şi în această direcţie cunoscută la nivel naţional şi internaţional“, au precizat reprezentanţii Primăriei Reşiţa.

Olimpicii cărăşeni premiaţi sunt:

1. Alissia Driada Boc, Şcoala Gimnazială Nr.2 Reşiţa – medalie de argint la Concursul Naţional „Made for Europe“, profesor Adina Daniela Tâmpa

2. Tudor Boşcu, Şcoala Gimnazială Nr.7 Reşiţamenţiune la Olimpiada Naţională de lingvistică, profesor Constanţa Cablea

3. Andra Toma, Şcoala Gimnazială Nr.8 Reşiţa – medalie de aur la Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio-Umane (cultură-civică), profesor Maria Foiagu

4. Flavia Marincau, Şcoala Gimnazială Nr.8 Reşiţa – medalie de aur la Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio-Umane (cultură-civică), profesor Maria Foiagu

5. Teodora Potocean, Colegiul Naţional Traian Lalescu“ Reşiţa – medalie de argint la Olimpiada Lectura ca abilitate de viaţă – faza internaţională, profesor Adriana Vasile Dudaș

6. Rareş Ionuţ Brătan, Colegiul Naţional Traian Lalescu Reşiţa – medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Limba Germană, profesor Alexandra Damşea

7. Otilia Ungur, Colegiul Naţional Traian Lalescu Reşiţa – medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Limba Germană, profesor Alexandra Damşea

8. Mara Bîcleşanu, Colegiul Naţional Traian Lalescu Reşiţamenţiune specială la Olimpiada Naţională de Limba Franceză, profesor Camelia Radovan

9. Mădălina Boloca, Colegiul Naţional Traian Lalescu Reşiţa – menţiune specială la Olimpiada Naţională de chimie, profesor Loredana Meilă

10. Alexia Ciocheltca, Colegiul Naţional Traian Lalescu Reşiţamenţiune la Olimpiada Naţională de limba română, profesor Liliana Hamat

11. Amalia Fănină, Colegiul Naţional Traian Lalescu Reşiţamenţiune la Olimpiada Naţională de Educaţie Civică, profesori Livia Komendat şi Felicia Guţu

12. Adina Elena Staicu, Colegiul Naţional Traian Lalescu Reşiţa – mentiune la Olimpiada Naţională de Educaţie Civică, profesori Livia Komendat şi Felicia Guţu

13. Păun Belciu, Liceul Teologic Baptist Reşiţa, medalie de aur la Olimpiada Naţională de Religie, profesor Daniel Bărnuț

14. Dora Iulia Panca, Liceul Teologic Baptist Reşiţa, medalie de argint la Olimpiada Naţională de Religie, profesor Daniel Bărnuţ

15. Daniel Cosmin Sporea, Liceul Teologic Baptist Reşiţa, medalie de argint la Olimpiada Naţională de Religie, profesor Leon Marcel Treica

16. Denisa Thalia Vînău, Liceul Teologic Baptist Reşiţa, menţiune la Olimpiada Naţională de Religie, profesor Daniel Bărnuţ

17. Ionuţ Marian Mateş, Liceul Teologic Baptist Reşiţa, menţiune la Olimpiada Naţională de Religie, profesor Leon Marcel Treica

18. Dariana Ionela Ilie, Liceul de Arte Sabin Păuţa Reşiţa, menţiune grafică Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor, profesor Vasile Mandici

19. Lia Aoki, Liceul de Arte Sabin Păuţa Reşiţa, mențiune grafică la Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor, profesor Ovidiu Gabriel Scuratoschi

20. Denisa-Mariana Coca, Colegiul Economic al Banatului Montan – medalie de argint la Concursul Naţional „Made for Europe“, profesor Mădălina Chiosa

21. Andreea Bianca Codrean, Colegiul Economic al Banatului Montan – menţiune la Olimpiada Naţională de Servicii Domeniul: Economic, administrativ, comerţ, profesori Camelia Sfeia, Octavia Mergea, Cristina Popa şi Gabi Loredana Dragoş

22. Cristina Cătălina Borchescu-Creţu, Colegiul Economic al Banatului Montan – menţiune la Olimpiada Naţională de Servicii Domeniul: Turism şi alimentaţie, profesori Sofia Didraga, Rada Mihuţ, Valentina Mihuţ şi Mihaela Zorica Stan

23. Echipa de handbal masculinliceu, Liceul Teoretic Traian Vuia“ Reşiţa – medalie de bronz la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, în următoarea componenţă: Gabriel Boşca, Antonio Gîrban, Denis Barbu, Claudiu Melen, Snejan Radosavlevici, Aurelian Ciobanu, Denis Dumuţă, Marius Negru, Deniss Kirsch, Raul Bote, Andreeas Back, Rareş Racoceanu, profesor Dumitru Carmen Oana. 

Adaugă comentariu