REȘIȚA – Antrenorul rosso-nerilor a tras concluziile după victoria cu Internațional Bălești.

Antrenorul Daniel Oprița, mulțumit de prestația elevilor săi din ultimul meci disputat, a ținut să sublinieze faptul că pentru echipa reșițeană vin meciuri grele și foarte importante, iar lotul este unul subțire din punct de vedere numeric. De asemenea, antrenorul reșițean s-a declarat dezamăgit de faptul că Șirineasa a întors scorul pe final acasă la Craiova II și a câștigat disputa.

„Sunt puțin dezamăgit, deoarece știam că la meciul dintre CSU Craiova II și ACS Șirineasa scorul era de 1-0 în minutul 88, iar la final a fost de 1-2. La un moment dat m-am gândit că dacă ar fi făcut egal Craiova II și Șirineasa, iar noi am fi bătut la Sebiș, am fi fost la mâna noastră. Am fi avut meciul direct cu Șirineasa acasă, iar în cazul unei victorii am fi trecut pe primul loc. Se pare că Șirineasa are forță. Este foarte dificil să revii de la 0-1 în deplasare. Acest lucru înseamnă că Șirineasa are forță și valoare pentru nivelul Ligii a III-a. Dacă am sta să facem o comparație între bugete, Șirineasa ar fi un fel de PSG, care se luptă cu AS Monaco, Marseille și Lyon. Adică, încercăm să ne ținem după ei, dar ne este foarte greu. Nu ne dăm bătuți, dar este clar că au un lot de 30 de jucători, care le permite să-l țină pe Mansour rezervă, apoi să intre în teren și să decidă jocul. Cunosc jucătorii de la Șirineasa și pot spune că ar face față fără probleme și în Liga a II-a. Referitor la meciul cu Internațional Bălești, mi-aș fi dorit mai mult de la acest joc. După pauză, jucătorii mei n-au mai accelerat așa cum mi-aș fi dorit. Mi-aș fi dorit să marcăm mai multe goluri și să fi dat posibilitatea mai devreme jucătorilor tineri să evolueze. Toată lumea se gândește acum la meciul cu Șirineasa, dar eu spun că ne va aștepta un joc extrem de dificil la Deva. Sper ca Șirineasa să înregistreze prima înfrângere din campionat cu noi ”, a declarat Daniel Oprița, antrenorul echipei CSM Reșița.