REŞIŢA – O competiţie de karting necesită antrenament, pasiune şi seriozitate. Toate aceste calităţi le deţin şi piloţii cercului de profil al Palatului Copiilor şi Elevilor din Reşiţa, pregătiţi de prof. Sorin Savu.

După ce au obţinut locul I pe echipe, la prima etapă a Campionatului Naţional de Karting Şcolar de la Marghita, tinerii reşiţeni au participat în zilele de 16-17 iunie, la etapa a II-a a competiţiei organizată de această dată la Şimleu Silvaniei. Piloţii reşiţeni au concurat, pe niveluri de clasă, cu tineri din Timişoara, Cugir, Arad, Baia Mare, Târgu Mureş, Turda, Hunedoara, Beiuş, Carei, Marghita, Ploieşti, Satu Mare, Cluj, Zalău, Şimleu Silvaniei, Cehu Silvanei şi au obţinut locul II pe echipe.

S-a concurat la zece clase de motorizare şi vârstă, începând cu clasa 50 cmc, până la clasa 125 cmc. Toţi piloţii reşiţeni s-au situat în primele şase locuri, la clasele la care au luat startul, podiumul fiind adjudecat de Iulian Rusu (locul I, clasa 100 F.A., seniori), Ernest Chira (locul I, clasa 100 cmc, juniori şi locul III la clasa Mobra juniori), Robert Stiegelbauer (locul II, clasa 100 cmc, juniori) şi Andreea Vâlsan (locul III, clasa 125 KF). Rezultate onorabile pentru Palatul Copiilor din Reşiţa au obţinut şi Sebastian Şelariu, Flavius Minofsky, Suzana Suza şi Bogdan Păuţa.