Balcaniada de marş a însemnat un nou rezultat de referinţă pentru atleta de CS Universitatea, care a fost foarte aproape şi de îndeplinirea baremului de participare la întrecerea mondială. I-au lipsit doar şapte secunde, însă se poate revanşa la Cupa Europeană, programată luna viitoare, în Portugalia. Directorul C.S. Universitatea Reşiţa, prof. Octavian Măzăran apreciază rezultatul Claudiei Ştef, precum şi recordul personal obţinut de unul dintre elevii săi, Robert Laţcu, în proba de 10 km a juniorilor I, în care s-a clasat pe locul al IV-lea.

Acesta a parcurs distanţa în 46:43 minute, un timp îmbunătăţit cu două minute. La seniori 20 km, Marius Cocioran a ocupat locul al V-lea, dar trebuie precizat că atletul reşiţean s-a confruntat cu probleme de sănătate în perioada premergătoare competiţiei balcanice. Marius Cocioran şi Robert Laţcu concurează pentru CS Universitatea şi CSM Reşiţa.